We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set.

The Student Windsurfing Association
Menu

BrUWE VI

Event Details

This event is on: 2014-11-28

You must buy tickets by: 2014-11-24

This event is part of the: 2014/15 season

Event Results

Team Results

# Uni Team Points
1 Bristol 1 1
2 Cardiff 1 2
3 Bristol 2 3
4 Birmingham 2 4
5 Southampton 1 4
6 Birmingham 1 4
7 Liverpool 1 7
8 Plymouth 1 7
9 Imperial 1 7
10 Southampton 2 26
11 Durham 2 26
12 Nottingham 1 26
13 Southampton 3 26
14 Liverpool 2 26
15 Southampton Solent 1 26
16 Swansea 1 26
17 Warwick 1 26
18 Birmingham 3 26
19 Exeter 1 26
20 Durham 1 26
21 UWE 1 26
22 Swansea 2 26
23 Cambridge 1 26
24 UWE 1 26

Advanced Race Results

# Name University Points
1 Louis Morris Bristol 1
2 Ben Bulson Bristol 2
3 Vasileios Lyras Imperial 3
4 James Mugridge Plymouth 4
5 Leo Calnan Southampton 5
6 Laurel Townsend Cambridge 5
7 Charlie Wilson Southampton 5
8 Ka Lung Lum Bristol 5
9 Thomas Taylor Birmingham 9
10 Dan Lytton Exeter 9
11 Matthew Duffin Bristol 9
12 Jonny Snow Southampton 9
13 James Arney University of Life 13
14 Megan Burton Bristol 13
15 Amy Robinson Cardiff 13
16 Sam Cooper Imperial 13
17 Sophie Harvey Birmingham 17
18 David Ayre Birmingham 19
19 Joseph Faulkner Birmingham 21
20 Liam Bligh Birmingham 28
21 Liath Campbell Durham 143
22 Jonny Baines Birmingham 143
23 William Capps Liverpool 143
24 Natalia Cerdan Leeds 143
25 Michael Jarman Swansea 143
26 Daniel Connor Nottingham 143
27 William Lang UWE 143
28 Jacek Golebiowski Imperial 143
29 Beth Jones Southampton 143
30 Will Bond Swansea 143
31 Joel Russell Imperial 143
32 Alex Miszkiel Nottingham 143
33 Daniel Pingstone York 143
34 Mark Evison Nottingham 143
35 Jake Roberts Swansea 143
36 Aidan Liddy Durham 143
37 Benjamin Lawrence Cambridge 143
38 Duncan Glasby Liverpool 143
39 Alexandre Badin Southampton 143
40 Calum Healey Southampton 143
41 Henry Maxfield Durham 143
42 Chris Watts Cambridge 143
43 Matthew Fox Plymouth 143
44 Javier Tomas Birmingham 143
45 Anthony Chalk XSWA 143
46 Adam Palmer Exeter 143
47 Jo Wright Exeter 143
48 James Massey Birmingham 143
49 Samuel Hibdige Sheffield 143
50 James Crampton Liverpool 143
51 Kieran Holmes-Martin Exeter 143
52 Sara Kellett UWE 143
53 Charlie Williams Plymouth 143
54 Alex Parker Cardiff 143

Freestyle Results

# Name University Points
1 Alex Mitchell Portsmouth 1
2 Leo Calnan Southampton 2
3 Louis Morris Bristol 3
4 Vasileios Lyras Imperial 4
5 Sophie Harvey Birmingham 5
6 Jane Paddison Liverpool 6
7 Charlie Wilson Southampton 7
8 Megan Burton Bristol 7
9 Thomas Taylor Birmingham 9
10 Charlie Jones Bristol 23
11 Sara Kellett UWE 23
12 Filip Markiewicz Southampton 23
13 Liath Campbell Durham 23
14 William Capps Liverpool 23
15 George Simmonds Southampton 23
16 David Ayre Birmingham 23
17 Calum Healey Southampton 23
18 John Hamilton Southampton Solent 23
19 Henry Maxfield Durham 23
20 nadir balena Southampton Solent 23
21 Aidan Liddy Durham 23

Intermediate Race Results

# Name University Points
1 Ellie Meopham UWE 18
2 Eryk Hejnicki Southampton Solent 20
3 Laura Mottram UWE 21
4 Jane Paddison Liverpool 21
5 Adam Shorland UWE 21
6 Juliet Cairney Bristol 21
7 Emily Fittock Liverpool 21
8 Nick Hughff Plymouth 29
9 Clare Reid-Peters Birmingham 30
10 Niko Bugelli Liverpool 32
11 Michael Ward Liverpool 143
12 Rachel Rutherford Birmingham 143
13 Sam Grant Liverpool 143
14 Freya Dargavel Nottingham 143
15 Barnaby Jupp Southampton 143
16 Ronan Smith Durham 143
17 Evie Bale Nottingham 143
18 Pippa Mitchell Birmingham 143
19 Joshua Gotting Birmingham 143
20 Jessica Simmons Bangor 143
21 Pablo Andres Andalaft Tarodo Bristol 143
22 Benjamin Wall UWE 143
23 John Wiggins Bristol 143
24 Andy White Birmingham 143
25 Loli Smith Plymouth 143
26 Holly Williams Liverpool 143
27 Alex Turnbull UWE 143
28 Emily Wheeler Exeter 143
29 James Coulthard Birmingham 143
30 Oliver Creese Birmingham 143
31 Luke Storry Bristol 143
32 Patrick Devaney Liverpool 143
33 Matthew Turner Southampton Solent 143
34 Matthew Causley Swansea 143
35 Andrew Reid Birmingham 143
36 Harry Williams Southampton 143
37 Annie Shuttleworth Exeter 143
38 Nicola Fry UWE 143
39 Edgars Kronbergs UEA 143
40 Annabel Cattermole Southampton 143
41 Peter van Os Plymouth 143
42 Claire Bowman UWE 143
43 Natasha Varley Plymouth 143
44 Samuel Chapman Exeter 143
45 Joel Hallam Warwick 143
46 Kristian Lockey York 143
47 Natalia Orgonova Birmingham 143
48 Ali Ewida Swansea 143
49 George Glennie Exeter 143
50 James Metcalfe Imperial 143
51 Niklas Steimann Plymouth 143
52 James Cochran Durham 143
53 Rebecca Ellam Liverpool 143
54 Emily Sym Southampton 143

Beginner Race Results

# Name University Points
1 Jenny Wright Liverpool 21
2 Katherine Thomas Southampton 31
3 Lily Bray Southampton 143
4 Phoebe Spey UWE 143
5 Chrystal Altman Southampton Solent 143
6 Martin Lazo Cardiff 143
7 Ellen Hayward Southampton 143
8 Kate Farmer Exeter 143
9 Alex Milroy Bristol 143
10 Kate Mainprice Bristol 143
11 Amy Hough Exeter 143
12 Luke Jones Liverpool 143
13 Charlotte Green Birmingham 143
14 Tom Geerah UWE 143
15 Joseph Horne Liverpool 143
16 Emma Ridley Southampton 143
17 Jon Debney Leeds 143
18 Alex Morgan Birmingham 143
19 Tiffany Orr Southampton Solent 143
20 Sean Coutts Swansea 143
21 Ladawan jongram Southampton Solent 143
22 Robyn Murdoch Swansea 143
23 Charlotte Robins Exeter 143
24 Alice Lyons Bristol 143
25 Joel Edwardson Bristol 143
26 Irma Poder Southampton Solent 143
27 Jack Osborne Exeter 143
28 Valentina Fahrenholz Southampton 143
29 Edward Jones Plymouth 143
30 Teifion Luckett Liverpool 143
31 Richard Castelino Bangor 143