We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set.

The Student Windsurfing Association
Menu

Pondlife VIII - Students in need

Event Details

This event is on: 2011-11-12

You must buy tickets by: 2011-11-10

This event is part of the: 2011/12 season

Event Results

Advanced Race Results

# Name University Points
1 Louis Morris Bristol 1
2 Charlie Money UWE 2
3 Jonathan Price Cardiff 3
4 William Jones Cardiff 4
5 Dan Lytton Exeter 5
6 Christopher Guest Bristol 6
7 Kirsty OCallaghan Exeter 7
8 Matthew Yeates ULU 7
9 Kyle Martin Loughborough 7
10 John Matthews Birmingham 10
11 Greg Baldock Newcastle 10
12 Jamie Boast Nottingham 10
13 Olivier Ayache Liverpool 14
14 Jamie Boast Nottingham 14
15 Vasileios Lyras Imperial 16
16 Tris Gibbons UWE 18
17 Jamie Richardson Liverpool 19
18 Richard Hofheinz UWE 20
19 Amy Burns Nottingham 39
20 sam lister Nottingham 39
21 Kate O'neill Birmingham 39
22 Stephanie Willis Cambridge 149
23 Sam Cooper Imperial 149
24 Ed Strang Plymouth 149
25 Tom Alpe Exeter 149
26 Sam Sills Southampton Solent 149
27 Will McGrath Exeter 149
28 Nathan Lindop UWE 149
29 Adam Chubbock Southampton Solent 149
30 Duncan Glasby Liverpool 149
31 Peter Lawson UWE 149
32 Duncan Dumbreck Bangor 149
33 Chris Irlam Loughborough 149
34 Tom Firth Cardiff 149
35 jamie ingram Plymouth 149
36 Iain Brown Bristol 149
37 Rachael Ince Exeter 149
38 George Asmussen Liverpool 149
39 Jarrod Zancanella Southampton 149
40 Mark Whitfield UWE 149
41 Wesley Sadler-Smith Southampton Solent 149
42 Sam Cooper Imperial 149
43 Alex Trickle Reading 149
44 Yassin Said Liverpool 149
45 Sam Latham Bournemouth 149
46 Tom Rivett Loughborough 149
47 Andrew Tayler Exeter 149
48 Will Rycroft Northumbria 149
49 Alice Trevail Southampton 149
50 Jo Wright Exeter 149
51 Nia Humphreys UWE 149
52 Daniel Connor Nottingham 149
53 Tom Dalton Imperial 149
54 Jack Tawney Cambridge 149
55 Ali Masters Plymouth 149
56 Jezz Boyd Birmingham 149
57 Harry Harding Exeter 149
58 Hollie Montgomery Nottingham 149
59 Katie Chowienczyk Bristol 149
60 Alexandra Powell Exeter 149
61 Charlie Lloyd Liverpool 149

Freestyle Results

# Name University Points
1 Matthew Yeates ULU 1
2 Kirsty OCallaghan Exeter 2
3 William Jones Cardiff 3
4 Louis Morris Bristol 4
5 Jonathan Price Cardiff 5
6 Ben Easton Plymouth 17
7 Rachael Ince Exeter 17
8 nicola terenzi Southampton Solent 17
9 Scott Perry Plymouth 17
10 Ollie Acton Southampton Solent 17
11 Stephanie Willis Cambridge 17
12 Henry Maxfield Durham 17
13 Jo Wright Exeter 17
14 Alexandra Powell Exeter 17
15 Cory Percival Southampton 17

Intermediate Race Results

# Name University Points
1 Tom Brophy Exeter 17
2 Sophie Smith UWE 22
3 Matthew Lintern Birmingham 22
4 Mia MacAdorey Bath 24
5 Simon Garrod-Bell UWE 25
6 Ed Fowle Bristol 26
7 Sam Bassett Loughborough 27
8 Susannah Kellagher Cardiff 27
9 Joshua O'Brien UWE 27
10 Jane Paddison Liverpool 33
11 Caitlin Turrell Cardiff 35
12 Antony Pitt Bangor 35
13 Edward Bellamy Durham 35
14 Marcus Major Southampton 39
15 Lauren Walters Cardiff 39
16 Lucy Noble Southampton 39
17 Emily Coughlin Cardiff 39
18 lucy cone Nottingham 39
19 Michael Kasimatis Durham 39
20 Bryony Foss Birmingham 39
21 Tom Hughes Nottingham 39
22 Philippe Ayache Cambridge 149
23 Ali Leonard Exeter 149
24 Karen Dunn Liverpool 149
25 Jodie Rimmington UWE 149
26 Phoebe Jordan Exeter 149
27 Caroline Paton-Thomas UWE 149
28 jenny manby Exeter 149
29 Ben Fairbrother Plymouth 149
30 Pete Bunch Cambridge 149
31 Gemma Astbury Exeter 149
32 Richard Evans Liverpool 149
33 Lizzie Melhuish Loughborough 149
34 sam lowery Loughborough 149
35 Greg Dawson Southampton Solent 149
36 Adam Shorland UWE 149
37 Adrian Gruetter Imperial 149
38 Tymofiy Khodkov Exeter 149
39 Chris Davies Loughborough 149
40 Tim Keown UWE 149
41 Bristol 149
42 Matt Berry Exeter 149
43 Georgina Hepburn Plymouth 149
44 Edward Bellamy Durham 149
45 tessa conway Bristol 149
46 Fiona Allen Southampton Solent 149
47 Rory Cole Exeter 149
48 Robert Uren Bristol 149
49 Laura Longley UWE 149
50 Lily Caunt Bristol 149
51 Lauren Walters Cardiff 149
52 Emily Cooke Bristol 149
53 Laura Mottram UWE 149
54 Edward Trollope Exeter 149
55 Sean Carter Nottingham 149

Beginner Race Results

# Name University Points
1 Ross Hooper Nottingham 21
2 Leo Halsey Cardiff 30
3 Chloe Botting Liverpool 31
4 Charlie Mitchell Birmingham 32
5 Matthew Lee Durham 33
6 Emma Hartley Nottingham 35
7 lottie mccarthy Southampton 39
8 Sonia Mahdjoubi UWE 39
9 Roy Green Southampton 39
10 Hannah Batho UWE 39
11 Catherine Savage Newcastle 39
12 Jemima James Nottingham 39
13 Rebecca Gooch Liverpool 149
14 Holly Stevens Exeter 149
15 Emilia Hartwell Durham 149
16 James Green UWE 149
17 Natasha Harvey Liverpool 149
18 Michael Duckworth Bristol 149
19 Rosalind Crawley Loughborough 149
20 Abby Griffiths Southampton Solent 149
21 megan evans UWE 149
22 Laura Moore Liverpool 149
23 Lucy Jarvis UWE 149
24 Laura Walton Cardiff 149
25 Liliya Yovcheva Plymouth 149
26 Bethan Andrews Liverpool 149
27 Jorge Escobar Imperial 149
28 Rachel Marriott Plymouth 149
29 Jack Cutler Imperial 149
30 elle cranfield Southampton Solent 149
31 Nicole Edwards UWE 149